Fort Bema
Lipiec 23, 2014, 19:15:30 *
Witamy, Gosc. Zaloguj sie lub zarejestruj.
Czy dotarl do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj sie podajac nazwe uzytkownika, haslo i dlugosc sesji
Aktualnosci:

Strona glowna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj sie Rejestracja  
Ankieta
Pytanie: Co robisz najczęściej z butelkami zwrotnymi?
Wyrzucam do kosza z innymi śmieciami
Wyrzucam do pojemnika ze szkłem
Wymieniam w sklepie część z nich, resztę wyrzucam ze śmieciami
Wymieniam w sklepie część z nich, resztę wyrzucam do pojemnika ze szkłem
Wymieniam lub oddaję do sklepu wszystkie

Strony: [1]   Do dolu
  Drukuj  
Autor Watek: Butelki zwrotne  (Przeczytany 802 razy)
0 uzytkownikow i 1 Gosc przeglada ten watek.
majki
Administrator
Forumowy maniak

Plec: Mezczyzna
Wiadomosci: 2 070

the Fast and the Furious

« : Pazdziernik 15, 2013, 22:13:54 »

Miałem burzliwą dyskusję ze znajomymi a propo 'dlaczego Polacy nie są eko jeśli chodzi o butelki zwrotne'. Dlaczego tak mało butelek zwrotnych zwracamy do sklepów? Czytałem ostatnio artykuł, z którego okazuje się, że zwracamy max 20% butelek do sklepów (mowa o butelkach zwrotnych po piwie). To strasznie mało. Powody? Wydaje nam się, że wynika to z kilku powodów: mała cena butelki zwrotnej, więc 'szkoda zachodu dla 35 groszy', ale także to, że w społeczeństwie ludzie, może to za silne słowo ale 'wstydzą się' przynosić butelki do sprzedaży w sklepie, nie wspominając o tym, że często w sklepie chcą paragon, żeby kupić butelki. Inna sprawa, to fakt, że sporo butelek nie jest zwrotnych (perła, carlsberg, heineken, łomża...)
Zupełnie inaczej jest w zachodniej Europie, gdzie np. za plastikową butelkę po coli płacisz 1 euro i opłaca się ludziom je zwracać (są do tego specjalne automaty). Ze szklanymi butelkami jest podobnie.
Niedługo być może wejdzie regulacja, która nakaże sklepom mieć 'recycling' tego typu opakowań rzędu 40% procent lub więcej. Wydaje mi się jednak, że problem tkwi w innym miejscu - w nas samych. Nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni. W związku z tym pomyślałem ostatnio, widząc sporo butelek zwrotnych po piwie w śmietniku, czy może nie powinien tam być jakiś kontener/regał na takie właśnie zwrotne butelki? Tylko czy spotkałby się on z odpowiednim zainteresowaniem i czy Wspólnota miałby gdzie takie butelki sprzedać (czy byłoby to opłacalne itd.)?

Prośba więc o zdanie wasze w tej sprawie no i kliknięcie w ankiecie - co robicie zwykle z takimi butelkami? Ankieta jest anonimowa, szczerość cenna Smiley

234/1p/IX

Takich dwóch jak nas trzech, to nie ma ani jednego.
fd-ski
Mieszkancy
Klikacz

Wiadomosci: 264

Klatka IV Parter, M 96

« Odpowiedz #1 : Pazdziernik 16, 2013, 10:13:18 »

nie piję piwa ? Wink

IV/P/96
majki
Administrator
Forumowy maniak

the Fast and the Furious

« Odpowiedz #2 : Pazdziernik 16, 2013, 15:54:18 »

To nie wypełniasz ankiety Smiley

234/1p/IX

Robert204
Zarząd FB
Forumowy maniak

Wiadomosci: 1 229

« Odpowiedz #3 : Pazdziernik 17, 2013, 11:34:46 »

Szczerze przyznam, że nawet nie wiedziałem, że jakiekolwiek butelki sa zwrotne. Nie piję piwa.
Kiedyś, dawno, dawno temu, jako dziecko odnosiłem regularnie butelki po mleku, smietanie i mniej regularnie po wódce czy oranżadzie itd. Wszytskie były zwrotne i należało do rzedkości znajdywanie ich w koszu.
Teraz nie są, więc nie są odnoszone. Myślę, że szybko byśmy się przyzwyczaili do zwracania, gdyby było zwrotne.
 Wspólnota na pewno wyjdzie takiej inicjatywie por eko na przeciw.

klatka VII, piętro V, mieszkanie 204
mpogorzelski
Mieszkancy
Uzależniony od forum

Wiadomosci: 695

« Odpowiedz #4 : Pazdziernik 17, 2013, 14:42:24 »

ja pamiętam w latach 90-tych były jeszcze zwrotne po litrowej (chyba) Coca-Coli

klatka V

Jestem dla ciebie tylko lisem, podobnym do stu tysięcy innych lisów. Lecz jeśli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować. Będziesz dla mnie jedyny na świecie. I ja będę dla Ciebie jedyny na świecie(...) Mały Książę
majki
Administrator
Forumowy maniak

the Fast and the Furious

« Odpowiedz #5 : Pazdziernik 17, 2013, 17:43:11 »

Są zwrotne są, większość piw ma zwrotne butelki 0,5l ale także oranżada (jeśli ktoś kupuje jeszcze w małych, znanych nam butelkach albo duże, litrowe 'Krzysie').
Poczekajmy na dalsze głosy, jeśli sporo osób wyrzuca, to można by po prostu jakąś skrzynkę (ale nie do butelek od piwa, bo jeszcze ktoś sobie pożyczy...) wstawić, regał albo coś takiego, żeby miejsca sporo nie zajmowało. Dla mnie osobiście bez znaczenia, czy to sobie ochroniarze sprzedadzą, Ci, którzy po śmieci przyjeżdżają, czy wspólnota - ważne, że butelka nie idzie w mak Wink

234/1p/IX

Robert204
Zarząd FB
Forumowy maniak

Wiadomosci: 1 229

« Odpowiedz #6 : Pazdziernik 18, 2013, 07:18:19 »

Tak,
ale to i tak będzie świadczyć o tym, że zamiast odnieść do sklepu za 30 gr wygodniej będzie wyrzucić, tyle że do osobnego kontenera Smiley.
Na pewno wesprzemy taką akcję.

klatka VII, piętro V, mieszkanie 204
Wicio
Mieszkancy
Bywalec

Wiadomosci: 188

« Odpowiedz #7 : Listopad 23, 2013, 15:58:43 »

ankieta nie jest do końca sprecyzowana bo butelki zwrotne są nie tylko ze szkła Wink

p.s.
tak na marginesie to w kilku mediach mówili i pisali że ma wejść nowe rozporządzenie od nowego roku.
Butelki po piwie w każdym sklepie mają przyjmować (bez konieczności pokazywania paragonu) a cena za butelkę ma wzrosnąć o 100%

np.:
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Od-stycznia-po-piwo-bedziesz-chodzil-z-butelka-zwrotna-2929986.html

...Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, a szanuję jedynie to, co rozumiem...
Strony: [1]   Do gory
  Drukuj  

Skocz do:  

Dziala na MySQL Dziala na PHP Powered by SMF 1.1.15 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Prawidlowy XHTML 1.0! Prawidlowy CSS!